Šachový kroužek

Image result for šachy

Tuto “královskou hru” se mohou děti naučit, případně zdokonalit své dovednosti na šachovém kroužku. A to vše pod vedením předsedy šachového oddílu v obci Křižánky, panem Ing. Petrem Nadrchalem. Nejenže tato hra trénuje paměť vašich dětí, ale zlepší jejich logické myšlení, zvyšuje IQ, rozvíjí tvořivost, zlepšuje paměť, …

Úspěch našeho nejmenšího šachisty

Ve dnech 9-10.dubna tohoto roku se náš žák Oskar Kosek, člen Šachového oddílu Křižánky zúčastnil MRČR 8 letých v Klatovech. Podařilo se mu ve velmi silné konkurenci mladých šachistů získat 2,5 bodů. Výbor šachového oddílu blahopřeje Oskarovi k jeho statečnému výkonu a děkuje rodičům za ochotnou pomoc, bez které by na tomto prestižním turnaji nadějí nemohl hrát. Je to výzva i pro ostatní žáky školy. Zapojte se do šachového kroužku ve škole a pomozte zviditelnit ZŠ na Křižánkách.  Petr Nadrchal.

Šachový oddíl informuje

Počátkem února ŠO na Křižánkách připravil pro děti do 16 let z okolí Svratecka, On-line, celoroční řešitelskou soutěž, která by jim měla zpříjemnit a překlenout nepříjemné  období, kdy nemohou z důvodu probíhající pandemie navštěvovat školu. Soutěž je zaměřena na řešení zajímavých šachových problémů a pikantní je hlavně  v  tom, že úkoly  k řešení vymýšlejí, zveřejňují a řídí sami děti z oddílu, v  roli redaktorů.

První kolo soutěže už je minulostí a musím uznat,  že máme organizačně velmi  chytré a šikovné dětské redaktory, kteří řízením tohoto projektu, získávají první ostruhy a neocenitelné zkušenosti pro svůj další život. Podrobné informace o regulích naši soutěže se mohou ti, kteří se zajímají o šachy, dozvědět na našich webových stránkách na tomto odkazu: https://sachovy-oddil-krizanky.webnode.cz/soutezni-okenko/

Vítězem 1 kola řešitelské soutěže se stal hráč našeho šachového oddílu, který navštěvuje Heráleckou Z a M školu: Pavel – (VO TRONG LAP),  žák  Vietnamské národnosti,  který správně a  nejrychleji  vyřešil  zadaný  úkol  Báry.https://sachovy-oddil-krizanky.webnode.cz/soutezni-okenko/ . Bílý na tahu. Vyhraje dvou tahovým matovým útokem.

Šachový kroužek:        Šachový kroužek:

Velmi  bychom  přivítali, kdyby  se  do  řešení úkolů i do činnosti našeho oddílu, přihlásilo co nejvíce žáků,  ze ZŠ ve Svratce,  Herálci,  Svratouchu,  Sněžného  a  přilehlého  okolí.  Šachy  jsou  totiž nejstarším a  nejdokonaleji  organizovaným masovým  sportem ve světě a ne nadarmo má přezdívku  Královská hra, neboť má kořeny již v 9 století v Indii. Od těch dob se stala se nejoblíbenější zábavou králů a vladařů. Zvláště v dětech pak pomáhá rozvíjet jejich kreativitu, učí logice, preciznosti a houževnatosti, tolik dnes potřebných vlastností a lze ji na rozdíl od jiných sportů, s úspěchem pěstovat až do pozdního věku člověka. Velmi bychom přivítali i pomoc dospělých, aby nám s přípravou dětí pomohli.

Předseda ŠO: Petr Nadrchal                                                                    10. února 2021

Regule a pravidla vyhlašované soutěže

Od 1.února letošního roku, připravuje Šachový oddíl Křižánky novou soutěž pro mládež do 16 let. Jejím smyslem v době pandemie je, poskytnout dětem kteří se zajímají o šachy a hra je baví, co nejvíce zábavy i poučení. A těm, kteří budou ve hře aktivní a úspěšní a vyřeší různé šachové problémy, nabízí oddíl finanční odměnu. Doufám, že se do hry, která bude celoroční, zapojí co nejvíce dětí, a to i těch, kteří nejsou dosud registrováni a že řešením zajímavých šachových úloh si rozšíří znalosti o hře která učí logice, strategii i taktice a rozvíjí jejich myšlení.

Pravidla a regule soutěže se dozvíte na našem oddílovém webu:

sachovy-oddil-krizanky.webnode.cz , když kliknutím na MENU otevřete poslední článek s názvem: Soutěžní okénko. V něm naleznete všechny potřebné a nutné informace o soutěži a její organizaci. Přeji všem, kteří se rozhodnou k účasti v soutěži hodně zábavy, nápadů při řešení úkolů a co nejvíce úspěchu.

V Křižánkách dne 18.1.2021                                 Ing. Petr Nadrchal – předseda ŠO